Liczą się tylko możliwości ustalania cen produktów?

Analiza fundamentalna spółek notowanych na WGPW

Moderator: bono

Liczą się tylko możliwości ustalania cen produktów?

Postprzez olaf » 2011-02-22, 00:05

Nasza wyrocznia przemówiła:

- Świetne przedsiębiorstwo nie wymaga dobrego zarządzania – powiedział Buffett podczas przesłuchania przeprowadzonego 26 maja w Omaha w stanie Nebraska.

[...]

- Najważniejszą decyzją przy ocenie przedsiębiorstwa jest stwierdzenie, jaką ma zdolność do podnoszenia cen – powiedział Buffett podczas przesłuchania w Kongresowej komisji śledczej badającej przyczyny kryzysu (Financial Crisis Inquiry Commission), [...] – Jeśli jakaś firma może podwyższyć ceny bez narażenia się na przegraną w stosunku do konkurencji, to jest to dobra firma. A jeśli trzeba długo się zastanawiać zanim podniesie się ceny o 10 procent, to znaczy, że firma jest do niczego.


Śledczy komisji Kongresowej byli zainteresowani inwestycjami Buffetta w Moody’s Corp., agencji ratingowej oskarżonej przez prawników o przydzielanie zawyżonych ratingów kredytowych w czasie bumu na rynku nieruchomości. Buffett powiedział, że trzymał akcje agencji, ponieważ jej wiodący udział w rynku (równocześnie z konkurencyjną Standard & Poor's, - filią McGraw-Hill Cos.) daje obu firmom elastyczność w ustalaniu cen.

- Nic nie wiem o zarządzaniu Moody’s – powiedział Buffett. – Jeśli ktoś na przykład jest właścicielem jedynej gazety w mieście, tak było przynajmniej jeszcze mniej więcej pięć lat temu, to może dowolnie ustalać jej cenę i nawet nie musi zaglądać do biura.

Dominująca pozycja na rynku nie zapobiegnie upadkowi firmy przy złym zarządzaniu, powiedział Benjamin E. Hermalin, profesor ekonomii University of California at Berkeley - Haas School of Business - Jeśli firma rzeczywiście ma dominująca pozycję może przetrwać nawet przez dłuższy czas mimo złego zarządzania, ale w końcu upadnie. Zgadzam się z opinią Buffetta, pod warunkiem, że chodzi o krótki czas, ale wszystko przemawia.

[...]

- Na krótką metę dobre zarządzanie może poprawić wyniki firmy, ale zgadzam się z Warrenem, szczególnie że jego punkt widzenia dotyczy podstaw – powiedział Terry Connelly, dziekan Ageno School of Business przy Golden Gate University w San Francisco i były dyrektor zarządzający Salomon Brothers. – Złej firmie nie pomoże dobre zarządzanie.


źródło: http://biznes.onet.pl/w-biznesie-zarzad ... news-detal

A więc... "inwestujmy w monopolistów"? ;-)
Pozdrawiam... Olaf

"Trade What You See, Not What You Think"
"When the facts change, I change my mind - what do you do, sir?"
Awatar użytkownika
olaf
 
Posty: 1981
Dołączenie: 2006-06-21, 20:23

Powróć do Analiza fundamentalna

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 0 gości

cron