Zaklęcia Kolargola o ograniczeniu notowań w długotrwałej konsolidacji okazały się nadzwyczaj skuteczne.
W ubiegłym tygodniu na najważniejszych polskich indexach WIG i WIG20 zanotowaliśmy spadki odpowiednio po: -2% i 0,92%. Mieszane zachowanie pokazały również pozostałe branżowe indeksy, jednak niekwestionowanym liderem wzrostów pozostaje WIG-Spozywczy który zanotował kolejną blisko 10% zwyżkę.
Brak kontynuacji wzrostów przywołał ze zdwojona siłą pesymistyczną retorykę "niedźwiedzi". Trudno się dziwić. Kryzys gospodarczy wcale się nie skończył, a wszystkie dane makroekonomiczne nie mogą być w takim okresie fantastyczne, o ile nie tylko dobre. Zresztą, w żadnym okresie nigdy _wszystkie_ dane nie są jednoznacznie dobre lub złe dla rynków. Pewne przesilenia trendów można już odczytywać na długo przed tym kiedy zaczną one mieć decydujący wpływ na konkretne gałęzie przemysłu lub konkretne firmy. Na wielu jednak publikowanych ostatnio wskaźnikach można zauważyć powolne odwracanie kryzysowego trendu i to pozostaje dobrą wiadomością. Tych którzy z niecierpliwością wyczekują publikacji danych podczas sesji chciałbym wyczulić na to, aby sprawdzali nie tylko "goły" publikowany odczyt vs. prognozy, lecz także zwracali baczniejsza uwagę na tendencje kwartalne i roczne (publikowane w drugim rzucie).
Za sprawą niewielkich spadków na głównych indexach obraz techniczny niewiele się zmienił.
Trend wzrostowy nadal przeważa jednak należy pamiętać, że w każdej chwili korekta wzrostów może zmienić się w powrót do trendu spadkowego, szczególnie w przypadku powolnego "spłaszczenia" głównych średnich i w konsekwencji przełamania ważniejszych wsparć. Szczegółowe poziomy podał w piątek w swoim
komentarzu niezawodny olab (
i krezus w świeczkach) jednak chciałbym jeszcze zwrócić "niedźwiedziom" uwagę na pewna nadzieje byków, mianowicie potencjalnie rysowaną na wykresie flagę. Taki układ cenowy może doprowadzić do wyznaczenia kolejnych dołków jednak w przypadku utrzymania notowań w szerokim kanale cenowym może (wbrew oczekiwaniom większości) doprowadzić jednak do kontynuacji fali wzrostowej.
Na subforum
LEM'a czekamy jeszcze na kolejny odcinek "Fusów" i potwierdzenie czy nastepuje zmiana pozycji systemu tygodniowego "żółw".
Jak zwykle interesujące rozważania mozna przeczytać także w kolejnym autorskim odcinku
"świeczek" publikowanych przez
krezusa.
KALENDARIUM EKONOMICZNE 18.05.2009# EUROLAND - (11.00) publikacja danych dot. bilansu handlu zagranicznego za marzec
# USA - (19.00) publikacja danych dot. indeksu rynku nieruchomości - NAHB (Oczek. 16 pkt., Poprz. 14 pkt.) za maj
W ankiecie "Barometr nastrojów WIG20" po ubiegłym tygodniu na prowadzenie wysunął się
kevin470, ale zaraz za jego plecami czają się:
krezus,
RySZaRd i długotrwały lider
prezes102 Dzięki błyskawicznej interwencji naszego administratora ("kolargola") dla wszystkich którzy są zainteresowani swoimi bieżącymi wynikami głosowań jest też dostępne
stosowne podsumowanie (można też kliknąć link bezpośrednio nad wynikami na stronie głównej). Wyniki wyświetlane są oczywiście po zalogowaniu.
Można sobie sprawdzić który wynik głosowania była zliczony jako trafny.
Gratulacje dla wszystkich! :)
Pozdrawiam... Olaf
"Trade What You See, Not What You Think"
"When the facts change, I change my mind - what do you do, sir?"