Jako, ze w tandemie fw20/wig20 nic specjalnie emocjonującego się nie dzieje, ot zwyczajny codzienny raj dla daytraderow, spróbujemy się dzisiaj przyjrzeć sytuacji długoterminowej, a mianowicie, czy w przewidywalnej przyszłości czeka nas taka hossa, że aż misiom kapcie z nóg pospadają?
Oto mamy przed sobą pasjonujący długoterminowy wykres za okres 1993 - 2009, obrazujący powolny systematyczny rozwój w stabilnym długoterminowym trendzie wzrostowym, zakończony szczytem szczytów w 2007 roku i poważnymi spadkami rozpoczynającymi się na przełomie 2007 i 2008 roku.
Na długoterminowym wykresie wyraźnie widać przełamanie wieloletniej linii trendu wzrostowego, a następnie nieudana probe ataku na dotychczasowe maksymalne poziomy notowań. Nieudany atak optymistów zakończył się niepowodzeniem i to tak poważnym, ze na wykresie wyraźnie zarysowana została rozległa formacja podwójnego szczytu. Nie jest jednak tak źle, jak mogłyby to wskazywać w obecnej chwili zdecydowanie pesymistyczne wskaźniki nastrojów społecznych (w niektórych społecznościach przybierające już nawet postać nieformalnego ruchu oporu wobec obecnej władzy), potencjalny zasięg z realizacji formacji spadkowej podwójnego szczytu został mniej więcej zrealizowany, poważniejszego wsparcia dla zatrzymania tej pesymistycznej fali spadkowej należałoby jednak doszukiwać się w okolicach przednich dołków z roku 1998. Biorąc pod uwagę przewidywaną chronologie napływu kolejnych danych (w skali makro rzecz jasna- w końcu omawiamy wykres obejmujący praktycznie dwie dekady) należy spodziewać się, że możliwość wykreowania nowej, poważnej fali wzrostowej możne mieć miejsce w okolicach roku 2011-2012. Jeżeli przewidywany rozwój wydarzeń biedzie miał szanse na odzwierciedlenie w rzeczywistości, pozwolę sobie mocno przestrzec zawodowych pesymistów: To może być najpoważniejsza fala wzrostowa jaka będziemy mieli okazje oglądać w swoim życiu, rokująca poważne ryzyko wybicia na nowe nowe szczyty, a tym samym osiągnięcia tak wysokich poziomów, ze w obecnej chwili wydaja się osiągalne jedynie dla innych, daleko bardziej rozwiniętych, krajów.
Wracając do bieżącej sytuacji... czekamy jeszcze na analizę LeMa, ale już w tej chwili wydaje się, że sprawdzają się jego zeszłotygodniowe prognozy sukcesu w forsowaniu zarysowanej linii oporu. System tygodniowy chyba również nie przebuduje portfela. Warto na bieżąco śledzić stosowne forum LeM'a
KALENDARIUM EKONOMICZNE 19.10.2009
14:00 Polska Produkcja przemysłowa
14:00 Polska Produkcja budowlano-montażowa
14:00 Polska Ceny produkcji sprzedanej przemysłu Wrzesień
17:00 USA Wystąpienie publiczne szefa Fed
19:00 USA Indeks rynku nieruchomości - NAHB
Wyniki kwartalne po sesji w USA publikuje Apple i Texas Instruments.
W zabawie "Barometr nastrojów WIG20" miejsce na szczycie podium utrzymuje z bezpieczną przewagą 5pt: RySZard na nizszych podium rowniez adamlee i karnak. Zaraz za nimi oski73 i arek776.
Wszystkich którzy są zainteresowani swoimi bieżącymi wynikami głosowań jest też dostępne stosowne podsumowanie (można też kliknąć link bezpośrednio nad wynikami na stronie głównej). Wyniki wyświetlane są oczywiście po zalogowaniu.
Gratulacje! :)