Powstał pierwszy polski fundusz zarabiający na spadkach cen

Inwestycje w akcje, obligacje, fundusze inwestycyjne.

Moderator: queba

Powstał pierwszy polski fundusz zarabiający na spadkach cen

Postprzez olaf » 2010-05-27, 10:50

Na rynek wchodzi pierwszy fundusz, który będzie zarabiał wyłącznie na spadkach cen akcji. To fundusz Alior Short Equity, który na zamówienie bankowej grupy Alior skonstruowało towarzystwo funduszy inwestycyjnych Ipopema.

Strategia funduszu przewiduje zajmowanie tzw. krótkich pozycji w kontraktach terminowych, dla których bazę stanowią indeksy WIG20 i mWIG40. Fundusz ma być zarządzany w sposób pasywny, co oznacza, że zarządzający będzie niezmiennie utrzymywał taki skład portfela, który daje rentowność zbliżoną do odwrotności zysków z podstawowych indeksów giełdy. W czasie dobrej koniunktury na giełdzie fundusz będzie więc przynosił straty.

Prezes Ipopemy dodaje, że fundusz daje możliwość budowy portfela inwestycyjnego z udziałem spółek działających w wybranych sektorach przy jednoczesnym ograniczeniu wpływu ryzyka rynkowego. - Wyobraźmy sobie inwestora, który wierzy np. w dobre perspektywy dla branży deweloperskiej na giełdzie, lecz obawia się bessy na całym tzw. "szerokim" rynku giełdowym. Taki inwestor może ulokować część aktywów w funduszu sektorowym inwestującym w spółki deweloperskie oraz część w funduszu Alior Short Equity. Wówczas, realizacja scenariusza, w którym spółki deweloperskie zachowają się lepiej niż cały rynek, czyli ich kursy relatywnie bardziej wzrosną lub mniej spadną, umożliwia osiągnięcie zysku - wyjaśnia prezes Wikaliński.

Alior Short Equity jest dostępny tylko dla dużych inwestorów, wartość pierwszej wpłaty do funduszu musi wynieść co najmniej 200 tys. zł. Opłata manipulacyjna przy zakupie jednostek wynosi maksymalnie 5 proc., dodatkowo fundusz pobierze maksymalnie 1,5 proc. prowizji "na wyjściu", zaś opłata za zarządzanie wynosi 4 proc. rocznie.


za: wyborcza.biz

Podkreślenia moje.

Noo... to już wiemy kto na tym zarobi ;-)
Pozdrawiam... Olaf

"Trade What You See, Not What You Think"
"When the facts change, I change my mind - what do you do, sir?"
Awatar użytkownika
olaf
 
Posty: 1981
Dołączenie: 2006-06-21, 20:23

Re: Powstał pierwszy polski fundusz zarabiający na spadkach cen

Postprzez p4wgpw » 2010-05-28, 08:11

Cudowny pomysł na biznes. Zakładając że ktoś wejdzie na rok z minimalną kwotą czyli 200 tys zgarną z tego 10.5% czyli równe 21 tys. A to wszystko bez żadnego myślenia i analiz, biorąc tylko dwa razy w roku (najbardziej odległe serie) jakieś 8-9 shortów FW20.
Koszty prowizji dla domu maklerskiego ~100 PLN, czas osobowy poświęcony na wykonanie transakcji pomijalny, zysk 20900% bez żadnego ryzyka i odpowiedzialności.
Awatar użytkownika
p4wgpw
 
Posty: 43
Dołączenie: 2008-07-14, 14:39
Miejscowość: Kraków


Powróć do Akcje, obligacje, fundusze inwestycyjne.

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 0 gości