OFE na WGPW

...i nie tylko. Czyli cała prawda o OFE.

Moderator: olab

OFE w grudniu 2007 r.

Postprzez olab » 2008-01-04, 14:14

witam.
W grudniu OFE dalej kupowały akcje na GPW (zbiorcze saldo zakupow ). Spowodowało to ponownie znaczny wzrost udziału OFE w kapitalizacji GPW oraz udziału we freefloat GPW. Spadek indeksu spowodował jednak znizke udziału akcji w %. Poniewaz udzial spada to OFE teoretycznie posiadaja wiecej srodkow do obrony rynku. Brak mozliwosci zabezpieczenia pozycji powoduje, ze "jedynym slusznym" kierunkiem rynku dla funduszy sa tylko wzrosty akcji, natomiast przy obecnej plynnosci rynku i wysokim udziale OFE we free float GPW - wszelkie zgrywki spekulacyjne nie mają sensu.
W tej sytuacji w przypadku pogorszenia koniunktury i mozliwych wyplat srodkow z TFI - OFE powinny amotyzowac ewentualne spadki.
Pozostale wykresy statystyczne OFE na stronie glownej
pozdrawiam
Ostatnio edytowany przez olab 2008-01-04, 23:31, edytowano w sumie 2 razy
olab
 
Posty: 1326
Dołączenie: 2006-06-09, 14:47

OFE w styczniu i lutym 2008 r.

Postprzez olab » 2008-03-09, 09:29

witam.
Tegoroczna przecena akcji na GPW wywołała spustoszenie aktywów OFE (wartość akcji w mln zł ). Spadek indeksów spowodował, że udział akcji w portfelach OFE nieznacznie przekracza 30%, co daje funduszom możliwość znacznych zakupów akcji. Sytuacja ta powoduje, że OFE juz czwarty kolejny miesiąc dzielnie bronią rynku, akumulując przecenione papiery (zbiorcze saldo zakupow ), co spowodowało ponownie znaczny wzrost udziału OFE w kapitalizacji GPW oraz udziału we freefloat GPW, które statystycznie są największe w historii działania OFE.
Sytuacja ta potwierdza, ze fundusze emerytalne amotyzują ewentualne spadki i ta sytuacja przez co najmniej rok (do czasu rozpoczęcia wypłat emerytur) nie ulegnie zmianie.
Pozostale wykresy statystyczne OFE na stronie glownej
pozdrawiam
olab
Ostatnio edytowany przez olab, 2008-03-09, 09:33, edytowano w sumie 1 raz
olab
 
Posty: 1326
Dołączenie: 2006-06-09, 14:47

OFE w marcu 2008 r.

Postprzez olab » 2008-04-07, 21:31

witam.
W marcu zapał OFE do napełniania worków z akcjami nieco osłabł, jednak był to kolejny miesiąc zakupów (zbiorcze saldo zakupow ), co spowodowało kolejny rekordowy udział OFE w kapitalizacji GPW oraz bliski maxom udział OFE we freefloat GPW. Natomiast Udział akcji w portfelach OFE się nie zmienił, co świadczy, że amunicji funduszom nie ubyło i w każdej chwili mogą zrobić z rynkiem co zechcą. Przez ostatnie pół roku wybrały jednak metodę podkupowania akcji od dołu i obrony przed załamniem, ograniczając natomiast zakupy na wyższym poziomie.
Wzrost indeksu w marcu poprawił wycenę aktywów OFE (wartość akcji w mln zł ). Tradycyjnie najbardziej aktywnym (spekulacyjnie) fundem okazał się Skarbiec (Zakupy OFE ).
Pozostale wykresy statystyczne OFE na stronie glownej
pozdrawiam
olab
olab
 
Posty: 1326
Dołączenie: 2006-06-09, 14:47

OFE w kwietniu 2008 r.

Postprzez olab » 2008-05-12, 23:18

witam.
OFE nadal bronią wsparć indeksów jak niepodległości. Powyzsza sytuacja nie dziwi w obliczu mozliwych klopotów TFI (TFI AKP w kwietniu 2008 r.) , ktore moglyby doprowadzic do kolejnej panicznej fali umorzen jednostek i zalamania rynku na gpw. W tej sytuacji OFE dziewiąty kolejny miesiąc intensywnie akumulowały papiery (zbiorcze saldo zakupow ), co spowodowało kolejny rekordowy udział OFE w kapitalizacji GPW oraz udział OFE we freefloat GPW.
Pomimo intensywnych zakupow Udział akcji w portfelach OFE nieznacznie spadl w zwiazku ze spadkiem indeksow, co powoduje jednak dla OFE komfortową sytuację, że pomimo zakupow maja coraz wiecej srodkow na dalsze inwestycje
Pozostale wykresy statystyczne OFE na stronie glownej
pozdrawiam
olab
olab
 
Posty: 1326
Dołączenie: 2006-06-09, 14:47

OFE w maju 2008 r.

Postprzez olab » 2008-06-05, 22:22

witam.
w maju OFE poczyniły rekordowe - w skali miesiecznej - zakupy (zbiorcze saldo zakupow ), co spowodowało kolejny rekordowy udział OFE w kapitalizacji GPW oraz udział OFE we freefloat GPW.
Wygląda na to, że OFE "kasują" całą podaż akcji z rynku.
Prawdopodobnie pozwalają one rodzimym TFI gromadzić gotówkę na wypłaty środków klientów odbierając od nich akcje(wiele TFI i OFE - to te same grupy kapitałowe), jednocześnie broniąc wsparć, których przełamanie groziłoby kolejną falą spadków i ucieczką klientów z TFI.
Pomimo intensywnych zakupow Udział akcji w portfelach OFE zmienił się nieznacznie, co powoduje że OFE pomimo rekordowych zakupow maja coraz wiecej srodkow na dalsze inwestycje i w każdej chwili mogą dowolnie sterować rynkiem.
Na razie OFE podkupuja akcje "od dołu", co może być również widoczne w czasie wygasania bieżącej serii fw, jeżeli arbitraż będzie zamykał pozycje.
Powyższe czynniki świadczą również o tym, że niewątpliwie spowoduje to jeszcze w bieżacym roku kilkusetpunktowy rajd w20 (bez względu na sytuację zewnętrzną, gdyż nawet w przypadku negatywnego sentymentu na rynkach światowych byłaby to wzrostowa fala B korygująca spadki od lipca ub.roku).
Najbardziej pewne wydaje się wyciąganie kursów na koniec roku, co może skutkować tym, że w XII będziemy dużo wyżej niż obecne poziomy.
Pozostale wykresy statystyczne OFE na stronie glownej
pozdrawiam
olab
olab
 
Posty: 1326
Dołączenie: 2006-06-09, 14:47

Postprzez bono » 2008-06-10, 13:52

10.6.Warszawa (PAP) - Maj był siódmym miesiącem z rzędu, w którym
inwestorzy więcej środków wycofali z funduszy, niż do nich
wpłacili. Saldo wpłat i umorzeń wyniosło w maju minus 920 mln zł -
wynika z wyliczeń firmy analitycznej Analizy Online.

"Gdyby uwzględnić jeszcze ponad 200 mln zł pozyskanych w trakcie
subskrypcji BZ WBK Fundusz Rynku Nieruchomości 2 FIZ (dane zostaną
doliczone po rejestracji funduszu) majowy wynik wyniósłby -700 mln
zł" - napisano w raporcie.

Według szacunków Analiz Online od początku roku inwestorzy
wycofali z funduszy 17 mld zł więcej, niż wyniosła wartość nowych
wpłat.(PAP)
Awatar użytkownika
bono
 
Posty: 288
Dołączenie: 2006-06-20, 11:43

Postprzez tomiy » 2008-06-10, 18:50

Po ostatnich 3 dniach to i czerwiec moze byc na -
tomiy
 
Posty: 229
Dołączenie: 2006-10-05, 09:42

OFE w lipcu 2007 r.

Postprzez olab » 2008-09-03, 22:53

witam.
w lipcu OFE panicznie redukowały portfele w skali najwyższej od kilku lat (zbiorcze saldo zakupow ). Zachowanie funduszy zadziwia, gdyz w poprzednich miesiącach, pomimo spadków indeksow, OFE caly czas akumulowaly taniejące akcje. Wyprzedaz można wytłumaczyć dwojako: albo OFE obstawialy w lipcu, ze po kilkutygodniowym odbiciu od dolka nastapi druga dluga spadkowa fala bessy, albo wróciły do kiedys często praktykowanej metody inwestowania (nazywanej przez niektórych złośliwie defraudowaniem naszych emerytur) polegającej na kupowaniu na gorkach i wyprzedawania akcji w dolkach. Taka sytuacja wystąpiła m.in. w drugiej polowie 2005 r. kiedy OFE postanowily być „cwańsze” i wyprzedawaly ostro akcje (chcąc „zapakować” zagranice) po czym niemal rok „gonily uciekający pociag” a odtworzenie wczesniej posiadanego udzialu ponad 9% w kapitalizacji GPW nastąpiło po wzroście indeksu o 30% !!! (udział OFE w kapitalizacji GPW).
Odbicie od dolka w lipcu również sprowokowala zagranica. Niewykluczone, ze OFE ponownie postanowily „zapakować” konkurencję w „trefny towar”, obstawiając rychle nadejście spadkow.
Nastepne 2 miesiace powinny wyjaśnić, czy OFE postawily na właściwego konia, niemniej rekordowa wyprzedaz po 11 miesiacach uzupełniania porteli na wyższych poziomach akcji co najmniej zadziwia.
Powyzsza sytuacja spowodowala spadek udziału OFE we freefloat GPW.
Udział akcji w portfelach OFE zmienił się nieznacznie,
Pozostale wykresy statystyczne OFE na stronie glownej
pozdrawiam
olab
olab
 
Posty: 1326
Dołączenie: 2006-06-09, 14:47

Poprzednia

Powróć do Otwarte Fundusze Emerytalne na GPW

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 0 gości