Si?a procentˇw

Analiza fundamentalna spółek notowanych na WGPW

Moderator: bono

Si?a procentˇw

Postprzez bono » 2006-07-13, 09:47

Chcialem wam pokazac pewien artyku?, ktˇry znalaz?em na jakim forum dotycz?cym inwestowania. Jest to cudowne spojrzenie d?ugoterminowe do ktˇrego wszystkich namawiam. Post napisal niejaki miczar a leci to tak ....

Witam!

Na wstepie pokaze chyba na czym opiera sie cala potega sektora finansowego i dlaczego stoja za tym tak wielkie pieniadze - pamietam ze ten wzor (procent skladany) pokazywali juz w podstawowce, ale nie pokazywali co z nim zrobic...
(1+1*%)^t
gdzie:
% - oprocentowanie roczne
t - lata ile wplacamy kapital
^ - potega
Schemat w jaki to dziala pokazuja przyklady: powiedzmy ze mamy oprocentowanie zwrotu w wysokosci 20% i czas inwestycji 1 rok, czyli po podstawieniu mamy (1+1*20%)^1=1,2 czyli tyle ile dostajemy po roku, po dwoch mamy (1+1*2)^2=1,44 i tu zamiast 1,4 pojawia sie 1,44 i to male cos na koncu ma tak wielkie znaczenie(!). Po 4 latach przy 20% to male cos daje nam rok " w prezencie" (1+1*20%)^4=2,0736 i pojawia sie pewna bardzo wazna zaleznosc procentu skladanego, a mianowicie coraz wiekszy przyrost w zaleznosci do ktorej potegi podnosimy "wskaznik zysku" czyli od czasu na jaki inwestujemy, zobaczmy jeszcze jak sie zmienia przyrost od procentu zysku (1+1*30%)^4=2.8561 czyli nie jest proporcjonalny liniowo. Z tych dwoch zaleznosci wynikaja dwa bardzo wazne zaleznosci:
-czas na jaki inwestujemy srodki odgrywa bardzo duza role w zyskach jakie osiagniemy
-roznica procentowa sprawia na koniec inwestycji bardzo duze roznice w zyskach (nawet roznica jednego % )

Teraz pokaze jaki kryje to potencjal:
inwestujemy 10 000 zl - sadze ze jest to kwota realnie mozliwa do uzbierania w rok, w cos co przynosi zysk rzedu 20% rocznie (mozna tyle uzyskac z funduszy inwestycyjnych) na 30 lat i oto co otrzymujemy (mnoze zainwestowana kwote przez wyzej pokazany mnoznik) 10000zl*(1+1*20%)^30=10000*237,376=2 373 760 zl (!) sadze ze jest juz to dosc okazala suma i na reszte zycia powinny juz starczyc odsetki z niej - 2 373 760*20%=474,752/12=39562 czyli ponad 39 tys zlotych na miesiac bedziemy mogli otrzywymac i nie pomniejszymy naszej kwoty na koncie, gdyz odsetki przez ten rok to pokryja. Jest to niemalze niewyczerpalne zrodlo gotowki, jesli bedziemy wyjmowac z niego odpowiednia sume pieniedzy i moze sprawic ze z niewielkiej gotowki mozemy stac sie majetnymi ludzmi. Przy odpowiednich narzedziach srednia stope zwrotu z FI mozna podniesc do 22-23% a majac szczescie i do 27%.
Ciekawa jest rowniez zaleznoscia ze przy 20% rocznie po 4 latach podwaja nam sie kapital, idac dalej po 10 latach od zainwestowania mozemy "wyciagac w nieskonczosc" co roku to, ile zaiwestowalismy, a nasz portfel inwestycyjny nie bedzie sie zmniejszal.

Z tego wynika jeszcze jedna, bardzo istotna dla inwestora w?aÂciwoŠ inwestowania, ktˇra poprŕ przyk?adem mamy dwˇch kolegˇw w wieku 20 lat, jeden myÂli tak: mam ju? trochŕ pieniŕdzy, z ktˇrych jestem w stanie cos od?o?yŠ i zaczyna inwestowaŠ przez 10 lat po 4 000 z? rocznie, drugi za myÂli mam jeszcze czas, zdarzŕ jeszcze od?o?yŠ pieni?dze na pˇ?niejsze lata. Przychodz? ich 30 urodziny i pierwszy myÂli -od?o?y?em ju? trochŕ pieniŕdzy wiec teraz nie musze ju? oszczŕdzaŠ i przestaje odk?adaŠ 4 000 z? rocznie, drugi natomiast myÂli - pobawi?em siŕ ju? trochŕ w ?yciu, ale przyda?o by siŕ trochŕ od?o?yŠ na pˇ?niejsze lata i zaczyna co roku inwestowac 4 000
CzŕÂci wydaje siŕ ze ten 2 post?pi? i myÂli lepiej ale tak nie jest, pieszy od?o?y? przez 10 lat 40 000zl + odsetki, powiedzmy ze s?abo inwestowa?, wyci?ga? pieni?dze na jakie dodatkowe wydatki (samochˇd, wakacje) i ma te 40 000 tyle ze przy oprocentowaniu nawet niskim w wysokoÂci 12% jego konto powiŕkszy siŕ ju? o 4800 z? pierwszego roku, czyli o wiŕcej ni? jego kolega bŕdzie wp?aca? co roku nawet przez bardzo d?ugi czas. Z czasem ta rˇ?nica bŕdzie coraz bardziej siŕ powiŕkszaŠ i pierwszy ch?opak wiŕcej zarobi inwestuj?c mniej. A tak by wygl?da?o porˇwnanie ich kont po 30 lat: pierwszy wp?acaj?c 40 000zl mia?by 3 501 639 z? za drugi wp?acaj?c 120 000 z? bŕdzie mia? 2 305 452 z?, czyli o ponad milion mniej a zainwestowa? 3 razy wiŕcej. Wniosek z tego jest taki, ?e im wczeÂniej zacznie siŕ inwestowaŠ tym mniej trzeba zainwestowaŠ by osi?gn?Š ten sam wynik.

A teraz, jakie moze mieŠ zastosowanie inwestowanie wiekszych pieniedzy w krotszym okresie.
Mamy odlozone pieniadze na budowe domu, bierzemy kredyt w wysokoÂci, za jaka chcemy wybudowaŠ dom wp?acamy do takiego funduszu na 5 lat, co przy 20% rocznie da nam mno?nik 2.48 czyli z ka?dej z?otˇwki dostaniemy 2zl i 48 groszy czyli mamy ju? pieni?dze na sp?atŕ kredytu plus jego odsetki (powiedzmy 1,48) oraz "gˇrka" zostaje nam to co porzyczylismy i mozna zacz?Š budowŕ domu.
Chcia?bym zauwa?yŠ ze przy takich mo?liwoÂciach nie op?aca sie budowaŠ domu za gotˇwkŕ, lecz na kredyt gdy? kredyty pod hipotekŕ sa oprocentowane na ogol poni?ej 10%, srednio kolo 7% (zale?y na jakich warunkach podpiszemy umowe z bankiem), a zyski z funduszy na poziomie 20% rocznie, czyli jesteÂmy o te 10-13% rˇ?nicy bogatsi, czyli na dobre wakacje co roku juz bedziemy mieli zapewniana sume.

Sadze ze warto tez porozmawiac o tym jesli ma juz ktos kredyt zaciagniety lub chce dopiero taki zaciagnac. Pokolei - osoby ktore maja juz kredyt/kredyty dobrym pomyslem jest ich konsolidacja i wydluzenie okresu splaty kredytu przy nizszych ratach. Nie chodzi mi o to by mniej "wykladac" ze swojego portfela, jednak to co zaoszczedzimy na racie inwestowac i tak dla przyklad: splacamy kredyt/kredyty za 2000 zl miesiecznie, po konsolidacji rata wynosi 1500 i te 500 zl inwestujemy - wczesniejszy kredyt mielismy na jeszcze 20 lat po konsolidacji mamy kredyt na 30. Roznica w tych dwoch postawach polega jednak na tym ze po splacie samego kredytu nie mamy odlozonych pieniedzy, a po 30 latach (powiedzmy ze 10 lat juz splacamy kredyt + 20 nam jeszcze pozostalo) sadze ze remont bedzie potrzebny, zas w przypadku konsolidacji, z tych odkladanych srodkow w 20 lat (to kiedy skonczylby sie nam zwykly kredyt) uzbiera nam sie na koncie - nawet dla 13% rocznie ponad 566 000 zl, co sadze ze starczy na pokrycie reszty zobawiazan wobec kredytodawcy i cos z tego zostanie.

Nasuwa sie pytanie : czy miec dom i nie miec pieniedzy, czy miec dom i miec pieniadze? Niech kazdy sobie na to pytanie odpowie...

Mam nadzieje ze powyzszy tekst pokaze zainteresowanym, jak pomnozyc efektywnie swoje pieniadze, sprawic by dla nas pracowaly, a nie my dla nich , skloni do myslenia i dzielenia sie swoimi pogladami o pieniadzach, gdyz im wiecej otaczajacy nas ludzie maja pieniedzy tym i ja sam jestem bogatszy - wiec czemu sobie nie pomagac?
Awatar użytkownika
bono
 
Posty: 288
Dołączenie: 2006-06-20, 11:43

Postprzez queba » 2006-07-13, 19:42

Swietny artyku? naprawdŕ !!!
tylko pojawia sie jeden, najwa?niejszy problem w tym wszystkim.
konsekwencja!!
przypuscmy, ze wybieram sie na piwo z przyjaciˇ?mi do pubu.Wychodzŕ z pracy po wyp?acie i kierujŕ siŕ na spotkanie. Na piwo mam przeznaczone 100zl.Reszta wyp?aty na rachunki, ?ycie oraz na oszczŕdzanie. impreza przed?u?a siŕ, 100zl wydane. Koledzy s?cz? z?oty trunek, a ja mam dylemat. piŠ czy nie piŠ.
Fakt, ze zabawa moze trwaŠ bez alkoholu, ale g?upio tak siedzieŠ bez piwa i ?ydzic na nastŕpne.
Nie wahajac siŕ kieruje swoj zadek w strone baru i kupuje nastepne piwo. wszystko idzie jak po masle. Brak oporow przed wydawaniem.
Rano sie budzŕ i o dziwo mam kaca. Nie kaca moralnego zwiazanego z wydaniem miesiŕcznej sumy na oszczŕdzanie, tylko kaca po piwie :)
Przeciez wspaniale sie bawilem, jestem szczesliwy, swiat jest taki piekny :).
hehe
i tutaj pojawia sie problem.
wszyscy jestesmy swiadomi tego, ze oszczedzanie jest jedn? z takich rzeczy, dziŕki ktˇrej mo?emy urealniaŠ swoje marzenia po jakims czasie. Faktem te? jest to ,?e zyjemy w rzeczywistosci, i to ta rzeczywistoŠ przys?ania nam dalsze marzenia. kobieta, ktˇra wychodzi z dzieckiem po chleb, te? nie jest swiadoma tego ,ze jak bedzie przechodzic obok piekarni, bedzie stala budka z lodami. myslicie ze dziecko zrozumie, dlaczego mama nie kupila loda>? myslicie, ?e matka ktora dazy do tego zeby dziecko bylo szczesliwe,skusi sie i kupi tego loda?
ja mysle , ze kupi i oboje bŕd? z tego szczŕsliwi. bo zyjemy chwila. i ta chwila teraz sie liczy a nie za 20 lat.
jezeli ktos bedzie konsekwenty i dazyl do celu, piwa czy loda nie kupi, bo szybko o tym zapomni i przywola swoje marzenia.
jak bedzie cierpliwy, to wytrwa.

prawa jest taka, ze konsekwencji trzeba sie uczyc.
Podobnie jak cierpliwosci. trudno siŕ wyuczyŠ na pamieŠ z ksi??ki, trzeba to odkryŠ samemu, przekonaŠ sie na w?asnej skˇrze.

dzisiaj na rynku zrobilem blad. powazny blad. mimo tego ,ze zamknalem pozycje z duzym zyskiem pluje sobie w twarz.
dlaczego ?
bo nie bylem konsekwentny w tym co robie.dalem sie poniesc chwili. a tysiace razy sobie mowie - czekaj na sygnal !!! -- nie tnij zyskow, pozwol im rosnac!!!

mimo tego, Pana miczara artykul mam na uwadze i bede czerpac z jego wiedzy, jak i waszej :)
a moje b?edy przeanalizujŕ i konsekwentnie wyci?gne wnioski na przysz?oŠ :)

pozdr
queba
 
Posty: 1101
Dołączenie: 2006-06-20, 11:43
Miejscowość: Poznań

ma?y problem

Postprzez krezus » 2006-07-26, 14:40

Diabe? tkwi w szczegˇ?ach. Samo za?o?enie autora jest b?ŕdne ,, 20 % zysku co rok". Kto poka?e mi fundusz z takim wynikiem, przez 10 lat z rzŕdu!!!!!! a co dopiero 20 lat!!!!!
FI maj? tak? stopŕ zwrotu przy hossie gdy wig20 zyskuje 35% w ci?gu roku, do tego dochodz? prowizje , o ktˇrych nikt nie mˇwi. A gdzie miejsce na besse i straty??? Reklamy funduszy to czysta manipulacja :
1 nie uwzglŕdniaj? prowizji
2 zawsze wybiera siŕ jaki wygodny okres gdy stopa zwrotu by?a najwyzsza a gwarancji powtˇrki nie ma ?adnej
Znam to z autopsji, przez 5 lat oszczedzania w FI zarobi?em ok 15 % tj. mniej ni? inflacja, mo?ekilka procentr wiecej ale na pewno mniej niz na lokacie.
MOIM ZDANIEM WARTO INWESTOWAĂ SAMODZIELNIE! Nigdy poprzez fundusze inwestycyjne.
CZEŚĆ KREZUS- Marcin Kozak
''...lepiej stracić okazję niż kapitał...''

Zapraszam: Kozaka potyczki z technikami japońskimi...

Image
Awatar użytkownika
krezus
 
Posty: 911
Dołączenie: 2006-06-20, 22:48
Miejscowość: Bytom

Re: Si?a procentˇw

Postprzez 1stdog » 2006-08-26, 20:49

bono napisał(a):(1+1*%)^t
gdzie:
% - oprocentowanie roczne
t - lata ile wplacamy kapital
^ - potega


Jak dla mnie to bomba, takiego wzoru nie widzialem jeszcze nigdy.
a. w szkole podstawowej na "matmie" natychmias dostalbym po lapach za mnozenie przez jedynke. Uzywanie jednostek/procentu zamiast zmiennej np. x
jest wrecz zabawne; i liczymy %=np. 5 >>> (1+1*5) = 6 :-). to tak jakbym
zadal wam pytanie ile jest 2+2*2=?? 6 czy 8. w przykladzie 6 czy 1,05?
b. t=lata. Rzeczywiscie w szkolach dla "lopatologow finansow" takie uproszczenie sie stosuje. Sorry, ale w finansach chyba nigdzie. Jedyna stala jest "365". t=((s-e)/365)
c. uzywanie takiego wzoru bez K=kapital jest dla wielu czytelnikow mylace.

Tekst ten ma dla wielu inne przeznaczenie niz nauke wzoru, ale sa tez tacy
co pragna cos wyniesc z tego forum.

polecam zabawe z takim wzorem np. w tabelach kalakulacyjnych:

R=k*(1+(x/100))^((s-e)/365) np. excel =k*(1+(x/100))^((s-e)/365)

R chyba wiadomo co liczymy
K=kapital
x=procenty
s=data otwarcia
e=data zamkniecia

I jak to moj poprzednik napisal (Krezus): diabel tkwi w szczegolach.
Awatar użytkownika
1stdog
 
Posty: 5
Dołączenie: 2006-08-25, 15:03

Re: Si?a procentˇw

Postprzez peter0900 » 2023-08-15, 11:54

Percentages can facilitate complicated data and deliver insights that shape decisions and plans.
Expert Cleaning Services in Fairfield CA
peter0900
 
Posty: 29
Dołączenie: 2023-07-26, 13:01

Awesome Product Info

Postprzez FrankJScott » 2024-01-12, 09:13

Please try Google before asking about Great Product Website 70c3a3d
FrankJScott
 
Posty: 5828
Dołączenie: 2022-08-30, 02:43
Miejscowość: 메이저사이트

Recommended UK Van Removals Blog

Postprzez FrankJScott » 2024-02-01, 15:06

In response to the man inquiring about things moving companies will not move, man with van, london man and van, man with van can, all movers moving company, moving one large item, furniture disassembly and moving, man and van courier, I highly suggest this experienced for removals company UK link or man with van business, moving home van, cost of removal company, man and van quotes london, pallet haulage, man with a van west midlands, moving house movers, delivery services uk large items, not to mention this your input here about UK removals tips not to mention van house move, track movers, pick and movers, send furniture, best van for removals, moving full, removals and storage uk, nw movers, as well as this this contact form about removal companies info which is also great. Also, have a look at this his response about removal companies advice and don't forget removal costs london, 247 storage company, home removals london, man with a van near me prices, house moving service price, courier service to pick up furniture, heavy movers, small delivery companies near me, alongside all this top rated UK removals details with moving home vans, southeastern movers, pallets with delivery, local moving companies in my area, heavy moving services, long distance removals cost, moving house company price, local delivery service for furniture, for good measure. Check more @ Cool UK Van Removals Tips 3d6fb72
FrankJScott
 
Posty: 5828
Dołączenie: 2022-08-30, 02:43
Miejscowość: 메이저사이트


Powróć do Analiza fundamentalna

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 0 gości

cron